Vláda schválila viac ako 2,5 milióna eur na rozvoj severovýchodu

Vlada schvalila viac ako 25 miliona eur na rozvoj severovychodu

Vláda schválila viac ako 2,5 milióna eur na rozvoj severovýchodných okresov

Na výjazdovom rokovaní, ktoré sa konalo 26. novembra 2025 v obci Vyšný Orlík, vláda Slovenskej republiky oznámila vyčlenenie viac ako 2,5 milióna eur na rozvoj samospráv, organizácií a komunít v okresoch Svidník, Stropkov a Medzilaborce. Podpredseda vlády a predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico (Smer-SD) zdôraznil význam tohto príspevku pri riešení hospodárskych a sociálnych problémov v týchto regiónoch.

Z celkovej sumy je viac ako 1,9 milióna eur určených na konkrétne projekty pre obce a právnické osoby v týchto okresoch. Medzi významné projekty patrí vyčlenenie 80.000 eur pre Košickú arcidiecézu na zriadenie jedálne a kuchyne v novovzniknutej Cirkevnej základnej škole v Prešove – Solivar. Rovnako je alokovaných 100.000 eur pre zariadenie pre seniorov Holubnica v Spišskej Novej Vsi a 50.000 eur pôjde na rekonštrukciu kultúrneho domu v obci Vyšný Orlík.

Ďalšie podporné projekty zahŕňajú 40.000 eur pre obec Veľkrop s cieľom zrekonštruovať bývalú základnú školu na múzeum 1. svetovej vojny a rovnakú sumu získajú aj na pilotný projekt špecializovanej ambulancie vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb.

Vláda taktiež schválila sumu 25.000 eur pre Pravoslávnu cirkevnú obec v Svidníku na opravu strechy zvonice a 20.000 eur pre obec Brežany na rekonštrukciu miestnej komunikácie po povodniach. Pre obec Malý Slivník je pripravených 15.000 eur na výstavbu detského ihriska pri materskej škole.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) bola poverená pokračovaním v hľadaní nových investorov, vrátane rokovaní so spoločnosťou Volvo Car Slovakia o možnosti presunu priemyselných kapacít do týchto oblastí. Okrem toho, minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) má zabezpečiť vypracovanie nového manipulačného poriadku vodnej nádrže Veľká Domaša.

V oblasti dopravy bude minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) do konca roka 2026 koordinovať verejné obstarávania na výstavbu mostov nad potokmi Okrúhle a Fijaš. Na ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ (nezávislý) dostal úlohu preskúmať možnosti obchvatu mesta Vranov nad Topľou.

Minister kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) má spolu s ministrom cestovného ruchu posúdiť rozvojový potenciál okresu Medzilaborce v oblasti kultúrneho turizmu. Vláda plánuje pokračovať v organizácii výjazdových rokovaní, aby mohla diskutovať konkrétne problémy okresov priamo s miestnymi aktérmi.

V roku 2026 je naplánovaných 12 výjazdových rokovaní pokrývajúcich 36 okresov, čo predstavuje takmer polovicu všetkých okresov Slovenska. Predseda vlády Robert Fico doplnil, že vytvorenie pilotného projektu na využitie regionálneho potenciálu pre zvýšenie cestovného ruchu je významným krokom k rozvoju týchto regiónov.

Zdroj: www.teraz.sk/slovensko/vlada-schvalila-vyse-25-miliona-eur/923364-clanok.html