Na rokovaniach v Ženeve sme dosiahli pokrok, tvrdia Rubio a Jermak

Na rokovaniach v Zeneve sme dosiahli pokrok tvrdia Rubio a Jermak

Pokrok na rokovaniach v Ženeve: Povedali Rubio a Jermak

V uplynulých dňoch sa hrala hra s vysokými stávkami v Ženeve, kde americký minister zahraničných vecí Marco Rubio a ukrajinský šéf prezidentskej kancelárie Andrij Jermak rokovali o naliehavej otázke ukončenia vojny na Ukrajine. Po diskusiách, ktoré obu zaviedli do sféry diplomatickýchúskalia, obaja účastníci neváhali označiť rokovania za „najproduktívnejšie a najzmysluplnejšie“ v celom mierovom procese. Tieto slová naznačujú, že sa vyvíja nový smer diplomatických snáh.

Rubio potvrdil, že politici z Washingtonu plánujú prijať v mierovom pláne „určité zmeny“, pričom sa očakáva, že tieto úpravy sa budú inšpirovať návrhmi z ukrajinskej strany. „Dosiahli sme veľmi dobré výsledky, z ktorých vychádzajú návrhy všetkých zúčastnených strán. Podišli sme k jednotlivým položkám a riešili ich podrobne. Zatiaľ máme dobrý pocit z pokroku,“ uviedol minister.

Z rozhovorov vyplýva, že americká delegácia sa hodlá zaoberať viacerými návrhmi a pripravuje úpravy s nádejou na zmiernenie názorových rozdielov, aby sa podarilo dosiahnuť riešenie, s ktorým budú obidve strany spokojné. Jermak potvrdil, že rokovania značne napredujú a zdôraznil potrebu spravodlivého a trvalého mieru. „Ukrajinská spoločnosť si zaslúži tento mier, chce ho viac než ktokoľvek iný,“ dodal s poďakovaním sa USA a osobitne prezidentovi Donaldovi Trumpovi za ich podporu.

Na horizonte sa objavuje ďalšie stretnutie, ktoré by sa malo konať v nedeľu večer a na ktorom sa ukrajinská delegácia stretne s predstaviteľmi Británie, Nemecka a Francúzska. Záujem o konečné rozhodnutie v mierovom pláne zostáva na pleciach prezidentov Ukrajiny a USA, čo podčiarkuje význam a váhu tohto diplomatického úsilia v súčasnom krízovom kontexte.

Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/na-rokovaniach-v-zeneve-sme-dosiahli-po/922684-clanok.html