AFP: Rubio priletel do Ženevy, bude rokovať o pláne pre Ukrajinu
Rubio priletel do Ženevy, rokovania o pláne pre Ukrajinu
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio dorazil do Ženevy, kde sa uskutočnia kľúčové rozhovory medzi lídrami Británie, Francúzska a Nemecka, v spolupráci so zástupcami USA a Ukrajiny. Témou rokovania bude americký plán na ukončenie vojny na Ukrajine, o ktorom informovali novinári agentúry AFP.
Lietadlo s Rubiom na palube pristálo na letisku v Ženeve približne o 9:30 h. Nejasnosti však zostávajú ohľadom prítomnosti osobitného vyslanca prezidenta USA Steva Witkoffa, ktorý bol podľa správ taktiež očakávaný na stretnutí.
Tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny, Rustem Umerov, už skôr oznámil, že nasledujúce dni budú v Ženeve prebiehať rokovania medzi ukrajinskými a americkými predstaviteľmi a ich európskymi partnermi. Väčšina médií potvrdila, že v nedeľu sa stretnú zástupcovia Ukrajiny a európskych krajín, vrátane Rubia a Witkoffa, ktorí sa podieľajú na vypracovaní mierového plánu.
Na rokovaniach sa tiež zúčastní tajomník amerického ministerstva obrany pre pozemné sily, Daniel Driscoll, ktorý do Švajčiarska priletel v sobotu. Spojené štáty vo štvrtok predstavili Ukrajine plán, ktorý podporuje prezident Donald Trump. Ten v piatok vyhlásil, že 27. november, kedy USA oslavujú Deň vďakyvzdania, by mohol byť vhodným časom, aby sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj k plánu vyjadril.
Plán predpokladá, že Ukrajina musí odstúpiť Rusku celý Donbas a zaviazať sa, že nikdy nevstúpi do NATO. Ďalej je v ňom podmienka, že ukrajinská armáda bude mať maximálne 600.000 vojakov. Spojené štáty a ich európski spojenci sa zaviazali, že Ukrajine poskytnú bezpečnostné záruky.
Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/afp-rubio-priletel-do-zenevy-bude-rok/922586-clanok.html


