Tisíce srbských študentov demonštrovali, požadujú predčasné voľby
Tisíce študentov v Srbsku demonštrujú za zmenu
Belehrad, 23. novembra (TASR) – Tisíce srbských študentov sa v sobotu opäť zhromaždili na protestoch v uliciach Belehradu. Ich cítenie je jasné: postaviť sa proti prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi a vládnemu kabinetu. Demonštranti žiadajú potrestanie tých, ktorí niesli zodpovednosť za tragédiu z 1. novembra 2024, pri ktorej prišlo o život 16 ľudí, keď sa zrútil prístrešok na železničnej stanici v Novom Sade.
Protestujúci požadujú predčasné voľby a vyvodenie zodpovednosti za minuloročný útok na študentov, ku ktorému došlo počas iného protestu. Zmätok a odpor vtedy vznikli, keď sa asi 30 priaznivcov Vučičovej Srbskej pokrokovej strany (SNS) dostalo do konfliktu zo študentmi Fakulty dramatických umení Belehradskej univerzity. Po incidente sa štyria útočníci priznali a boli odsúdení, avšak študenti vyžadujú, aby bola trestná zodpovednosť pridelená všetkým, ktorí sa na útoku zúčastnili, a aby sa prešetrilo, kto útok organizoval.
Pravidelné študentské protesty zaplnili ulicami krajiny od tragédie v Novom Sade. Po počiatočných požiadavkách na transparentné vyšetrovanie sa protesty transformovali na požiadavku predčasných volieb. Obrovská časť srbského obyvateľstva je presvedčená, že k tragédii prispela korupcia úradníkov, ich nedbanlivosť a nedostatočný dohľad nad stavbou.
Spolu s nárastom nevôľe sa situácia dostala do bodu, kedy vedúci predstavitelia museli odstúpiť, vrátane premiéra Miloša Vučeviča, čím sa potvrdila naliehavosť volania po zodpovednosti a spravodlivosti na politickej scéne.
Protesty sú jasným znakom, že srbskí študenti sú odhodlaní bojovať za svoje práva a požadovať zmenu. Atmosféra vo vzduchu je plná neistoty, avšak ich hlas už nemožno ignorovať.
Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/tisicky-srbskych-studentov-demonstro/922550-clanok.html


