Premiér: K žiadnej zmene ústavy nedôjde

Premier K ziadnej zmene ustavy nedojde

Fico: Ústava sa meniť nebude, EK nemá problém s našou suverenitou

Bratislava, 21. novembra (TASR) – Predseda vlády SR Robert Fico jednoznačne vyhlásil, že k zmene ústavy v súvislosti s konaním pre porušenie povinností voči Slovensku zo strany Európskej komisie (EK) nedôjde. Na piatkovej tlačovej konferencii potvrdil, že ústava zostane nezmenená tak, ako bola novelizovaná naposledy.

Fico upozornil, že dotknuté konanie sa sústreďuje len na článok 7 ústavy, konkrétne na ustanovenie, ktoré zabezpečuje nadradenosť slovenského práva nad právom Európskej únie v záležitostiach národnej identity. „Nič iné, čo bolo zmenené v ústave, nie je predmetom súčasného konania,“ ešte raz zdôraznil premiér. Povedal, že EK nemá problém so zásadou zvrchovanosti slovenského práva zakotvenou v ústave, a obavy sa zakladajú na mylných predstavách o jej možnom zneužití v iných oblastiach.

Premiér konštatoval, že obavy sú neopodstatnené, keďže zvrchovanosť slovenského práva sa viaže len na národnú identitu. Taktiež pripomenul, že v základných dokumentoch EÚ platí, že členské štáty majú právo upravovať otázky národnej identity vo svojich vnútroštátnych právnych systémoch. „Tento článok v našej ústave je teda v súlade s právom EÚ,“ dodal Fico.

Minister spravodlivosti SR Boris Susko potvrdil, že legitímnosť noviel ústavy uznala aj Benátska komisia. V piatok EK oznámila, že začala konanie pre porušenie povinnosti voči Slovensku, pričom sa nahnevaná nad doplnením článku 7 Ústavy SR, ktorý umožňuje slovenským orgánom, vrátane súdov, rozhodovať o uplatňovaní práva EÚ na Slovensku. Toto rozhodovanie je podľa komisie v rozpore so zásadou nadradenosti práva EÚ, jedným zo základných princípov právneho poriadku Únie.

EK zaslala Slovensku formálne oznámenie a vyžiadala si dodatočné informácie. Slovensko má dva mesiace na odpoveď. Ak EK nedostane uspokojivú odpoveď, môže pristúpiť k ďalším krokom a zaslať odôvodnené stanovisko. Neúspech v ďalšom kole by mohol viesť až k žalobe na Súdnom dvore EÚ.

Parlament schválil novú ústavu SR na konci septembra, do ktorej boli zakotvené dve pohlavia a zaručenie rovnosti medzi mužmi a ženami pri odmeňovaní za vykonanú prácu. Novela takisto upravuje adopcie detí a výchovno-vzdelávací proces.

Zdroj: www.teraz.sk/slovensko/premier-k-ziadnej-zmene-ustavy-v-su/922274-clanok.html