Kuba čelí epidémii: Chýbajú lieky a potraviny
Kuba zápasí s epidémioch a nedostatkom liekov
Kuba čelí vážnej epidémii vírusového ochorenia chikungunya, ktoré sa prvýkrát objavilo v júli na západe ostrova, v provincii Matanzas. Ochorenie sa teraz šíri vo všetkých 15 provinciách, pričom vedúci epidemiológ ministerstva verejného zdravotníctva, Francisco Durán, uviedol, že len v tomto týždni bolo zaznamenaných viac ako 47.000 nových prípadov, čo predstavuje dvojnásobok oproti minulému týždňu.
Okrem chikungunye sa Kuba potýka aj s ďalšími epidémami, vrátane dengue, zika, oropouche a žltej zimnice, všetky prenášané komármi. Pacienti hlásia, že musia znášať ťažké príznaky bez akejkoľvek liečby, pretože základné lieky, ako je paracetamol, sú v lekárňach nedostupné.
Situáciu komplikuje nedostatok potravín, ktorý utrpelo obyvateľstvo kvôli dlhotrvajúcim ekonomickým sankciám zo strany Spojených štátov a nedávnej kríze v turistickom ruchu spôsobenej pandémiou COVID-19. Tieto faktory spôsobili pokles kvality zdravotnej starostlivosti a pozastavenie preventívnych programov, vrátane dezinsekcie. Nedávny hurikán Melissa navyše poškodil 642 zdravotných stredísk a prehlboval krízu.
Kuba, známa svojou kvalitnou zdravotnou starostlivosťou, už predtým dokázala efektívne zvládnuť epidémie, ako bola chikungunya v roku 2014. Tentokrát úrady priznali, že nedostatok hygieny a nahromadený odpad prispeli k rýchlemu šíreniu vírusu. Situácia je kritická, pričom podľa zdravotníckych úradov bolo hospitalizovaných 20 pacientov v ťažkom stave.
Napokon, žiadne úmrtia zatiaľ hlásené neboli, ale zhoršujúca sa situácia na Kube vyžaduje okamžitú pozornosť a riešenie, inak by mohlo dôjsť k ďalšiemu zhoršeniu zdravotnej krízy na ostrove.
Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/kuba-zapasi-s-epidemiou-maju-nedost/922094-clanok.html


