Prezident: Ak je pre niekoho režim lepší, je to pre ponovembrové vlády
Prezident Pellegrini kritizuje ponovembrové vlády
Na pietnej spomienke pri pamätníku Brána slobody na Devíne, konanej 17. novembra 2025, prezident SR Peter Pellegrini vyhlásil, že ak niektorým ľuďom pripadá súčasný režim lepší, nemali by sme hľadať chybu len v nich, ani v udalostiach Novembra 1989. Upozornil, že je to skôr vizitka tých politických garnitúr, ktoré po roku 1989 nedokázali pretaviť nádeje z Nežnej revolúcie do každodenného života občanov. Zúčastnili sa jej aj viacerí čelní politici, vrátane predsedu parlamentu Richarda Rašiho a členov vlády, čo naznačuje, ako vážna otázka je preverené smerovanie krajiny.
Pellegrini sa zaoberal históriou transformácie Slovenska od Nežnej revolúcie, pričom zdôraznil, že mnohí ľudia zaplatili za ekonomické reformy veľkú cenu. Povedal, že ich úspory sa znehodnotili a množstvo pracujúcich stratilo zamestnanie. „Ak niektorí sú presvedčení, že bez zmien by sa im žilo lepšie, mali by sme si uvedomiť, že je to vizitka súčasných politických reprezentácií,“ varoval prezident. Mnohí lídri sa prioritne zamerali na vlastné politikárčenie, nemysliac na dlhodobé problémy obyvateľstva, ktoré sa kumulovali počas uplynulých rokov.
Podľa Pellegriniho, v novembri 1989 sa objavili hrdinovia, ktorí preukázali odvahu a bez hnevu sa postavili voči starému režimu. Opoziční lídri si jednoznačne osvojili hodnoty slušnosti a nenásilia, čo považoval za kľúčové pre úspech ich hnutia. Sher tsú nevyhnutné v našich medziľudských vzťahoch, verí, že postupne dôjde k zmiereniu a k opätovnému rešpektovaniu rozmanitosti v názoroch.
Vyhlásenie o potrebnom dialógu
Predseda parlamentu Richard Raši pridal do diskusie výzvu na otvorený dialóg a rešpekt voči iným názorom. Podľa neho spoločenský zmier akoby sa vytrácal z verejného diskurzu, pričom mnohí zabudli na to, čo žiadali na námestiach v roku 1989. Prevládať majú monológy a konflikty, a nie konštruktívne debaty, čo svedčí o strate otvorenosti vo zverejňovaní rozličných postojov.
Juraj Blanár, minister zahraničných vecí, podotkol, že je dôležité pamätať na obete režimu a na tých, ktorí trpeli za svoje presvedčenia. Tieto hodnoty sú pre súčasné pokolenia záväzkom a znamenajú, že musíme vynaložiť úsilie, aby sme vytvorili prostredie rešpektu a dialogu, aj keď je to pred nami náročné.
Zohľadniac názory všetkých zúčastnených, oživila táto oslava hodnoty slobody a demokracie, ktoré vyžadujú zodpovednosť a úsilie o zjednodušenie rozporov v našej spoločnosti. Vzájomné rešpektovanie rozdielnych názorov môže viesť k lepšiemu porozumeniu a spoločnému rastu.
Zdroj: www.teraz.sk/slovensko/prezident-ak-sa-niekomu-zdal-rezim-lep/921233-clanok.html


