ZMOS: V obciach sa každý deň uskutočňuje to, za čo sa v roku 1989 bojovalo
ZMOS: V obciach sa každý deň uskutočňuje to, za čo sa v 1989 bojovalo
Bratislava, 17. novembra (TASR) – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) oficiálne vyhlásilo, že si plne uvedomuje svoju zodpovednosť za zachovanie a rozvoj hodnôt, ktoré 17. november symbolizuje. Na tento deň, pripomínajúci rôzne formy občianskej odvahy, sa organizácia zameriava na to, čo sa v mestách a obciach deje každý deň – slobodné rozhodovanie, transparentnosť a možnosť aktívne sa podieľať na správach verejných záležitostí.
„Tento deň nám pripomína nielen odvahu a obetu študentov z roku 1939, ktorí sa postavili proti nacistickému režimu a zaplatili tisíckrát draho, ale aj silnú občiansku odvahu z roku 1989, keď slovenskí občania preukázali svoju túžbu po slobodnej a demokratickej budúcnosti,“ uviedol ZMOS. So svojimi vyhláseniami tak oslavuje a zároveň aj varuje pred zabúdaním na historické události, ktoré formovali súčasnosť.
ZMOS zdôraznil, že mestá a obce sú miestom, kde sa sloboda a demokracia nielen oslavujú, ale aj prakticky realizujú prostredníctvom služieb pre občanov. Transparentné rozhodovanie a podpora aktívneho občianstva sú považované za kľúčové väzby medzi úradmi a občanmi.
Pripomínajúc historické okolnosti, v ktorých sa bojovalo za slobodu a demokraciu, organizácia apeluje na pokračovanie v hodnotách, ktoré sa stali základom existencie moderných štátov. Zajišťovanie slobodného a demokratického prostredia je úlohou každého občana, a ZMOS sa chce stať symbolom tejto snahy v praxi.
„Nie je to iba o oslavách, ale o každodenných aktivitách, ktoré posilňujú demokratické prostredie. Každý z nás má možnosť a povinnosť prispieť k tomu, aby sa hodnoty, za ktoré sa v minulosti bojovalo, aktívne napĺňali v súčasnosti a aj do budúcna,“ uzavrel ZMOS vo svojom vyhlásení.
Zdroj: www.teraz.sk/slovensko/zmos-v-obciach-sa-kazdy-den-uskutoc/921054-clanok.html


