USA zaútočili v Pacifiku na loď podozrivú z drog.

USA zautocili v Pacifiku na lod podozrivu z drog

USA zaútočili na loď v Pacifiku podozrivú z pašovania drog

V sobotu 17. novembra 2025 Spojené štáty uskutočnili ďalší útok na loď, ktorú považovali za zapojenú do pašovania drog. Tentoraz sa akcia odohrala vo východnom Pacifiku, kde bola zabitá trojica „narkoteroristov“. O tejto udalosti informovalo Južné velenie amerických ozbrojených síl (SOUTHCOM) prostredníctvom sociálnych médií.

Podľa zverejneného vyhlásenia, ktoré obsahovalo aj krátke video, bol tento zásah nariadený ministrom obrany Peteom Hegsethom. Tajné služby americkej armády potvrdili, že loď sa nachádzala na známej trase obchodovania s drogami a prepravovala nelegálne substancie.

Útok sa uskutočnil v medzinárodných vodách a bol súčasťou operácie Južný oštep, ktorú Hegseth oznámil počas štvrtkového brífingu. Armed forces bratstvo dodalo, že do tejto akcie bola nasadená úderná skupina z lietadlovej lode USS Gerald R. Ford, ktorá je vybavená torpédoborcami a ďalšími podpornými plavidlami a lietadlami, čím sa posilnila prítomnosť vojenských síl v Karibiku.

Ako je známe, americká armáda zahájila operácie proti údajne pašeráckym lodiam od začiatku septembra. Podľa údajov Pentagonu došlo do začiatku minulého týždňa k 20 útokom, pričom zahynulo 79 osôb. Avšak Washington zatiaľ neposkytol konkrétne dôkazy o tom, že zabití jedinci boli skutočne zapletení do obchodovania s drogami, čo vedie k obavám o legalitu a oprávnenosť týchto zásahov. Kritici ich považujú za mimosúdne popravy a varujú pred porušením medzinárodného práva.

Väčšina útokov sa zamerala na oblasti pri pobreží Venezuely, ktorej vláda čelí obvineniam zo strany prezidenta Donalda Trumpa, ktorý tvrdí, že aktívne napomáha vývozu drog do USA, čím ohrozuje ich bezpečnosť a bezpečnosť občanov.

Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/usa-zautocili-v-pacifiku-na-lod-podoz/921018-clanok.html