Trump oznámil, že USA nevyšlú delegáciu na summit G20

Trump oznamil ze USA nevyslu delegaciu na summit G20

Trump: USA sa nezúčastní summitu G20 v Južnej Afrike

Washington, 8. novembra (TASR) – Prezident USA Donald Trump oznámil, že na summite G20 v Južnej Afrike nebude žiaden americký predstaviteľ. Informácia prišla prostredníctvom agentúry AFP a Trump pritom opäť oživil debatu o svojich tvrdeniach o údajnom systematickom „zabíjaní a masakrovaní“ bielych Afrikáncov. Juhoafrická vláda takéto obvinenia dôrazne popiera.

„Je to hanba, že sa summit G20 koná v Južnej Afrike,“ napísal Trump na sociálnej sieti Truth Social. Dodal, že až do okamihu, keď prestane porušovanie ľudských práv, sa žiadny predstaviteľ americkej vlády nezúčastní. Podľa Trumpa sú Afrikánci, potomkovia prvých európskych osadníkov, vystavení násiliu a ich pôda je nezákonne konfiškovaná.

Ešte v septembri Trump avizoval, že na summit pôjde namiesto neho viceprezident USA J. D. Vance. Okrem toho v svojom vyhlásení Trump naznačil, že sa teší na usporiadanie summitu G20 v roku 2026 v USA, pričom plánuje jeho umiestnenie vo svojom golfovom rezorte v Miami.

V kontexte nedávnych politických rozhodnutí Trumpovej administratívy bolo tiež oznámené, že USA plánujú drasticky znížiť počet ročne prijímaných utečencov na iba 7500, pričom preferenciu dostanú bieli Juhoafričania.

Súčasné napätie medzi USA a Južnou Afrikou sa ešte prehlbuje, najmä v súvislosti s obvineniami juhoafrickej vlády voči Izraelu z genocídy v palestínskom Pásme Gazy. Trump navyše uvalil na Južnú Afriku 30-percentné clá, čo je najvyšší poplatok v subsaharskej Afrike.

Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/trump-oznamil-ze-usa-nevyslu-deleg/919178-clanok.html