USA poskytli Maďarsku výnimku zo sankcií na rok

USA poskytli Madarsku vynimku zo sankcii na rok

USA poskytnú Maďarsku výnimku zo sankcií na ruské energie

8. novembra 2025, Washington – Spojené štáty oznámili, že Maďarsku poskytujú výnimku zo sankcií na nákup ruskej ropy a plynu. Toto rozhodnutie prišlo po rokovaniach medzi predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom vo Washingtone. Informoval o tom predstaviteľ Bieleho domu. Pôvodne sa v tlačovej správe MTI uvádzalo, že Budapešť získa časovo neobmedzenú výnimku, no neskôr bola informácia upresnená na jednorazové povolenie na dobu jedného roka.

Maďarsko sa medzitým zaviazalo nakúpiť skvapalnený zemný plyn z USA v hodnote približne 600 miliónov dolárov. Americký predstaviteľ, ktorý požiadal o anonymitu, potvrdil túto informáciu po stretnutí lídrov a dodal, že aj americká firma Westinghouse sa zapojí do maďarského jadrového priemyslu, pričom krajina sa chystá nakupovať jadrové palivo od Spojených štátov.

Orbán sa taktiež zmienil o plánoch na nákup nových typov malých amerických modulárnych reaktorov a vyzdvihol, že Američania poskytnú modernejšie technológie na skladovanie palivových článkov. Na stretnutí tiež odznelo, že americká vláda zrušila súvisiace sankcie týkajúce sa projektu atómovej elektrárne Paks 2.

Maďarský premiér zdôraznil, že mierové iniciatívy musia pokračovať a Maďarsko ponúka svoje kapacity na ich podporu. Spoločne s Trumpom sa zhodli na tom, že plánované mierové stretnutie medzi Trumpom a ruským prezidentom Vladimírom Putinom v Budapešti zostáva aktuálne. Podľa Orbána, ak budú splnené všetky predpoklady, zhromaždenie sa uskutoční.

Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/usa-poskytli-madarsku-vynimku-zo-sankc/919152-clanok.html